Gruzja: premier Iwaniszwili potwierdza gwarancje dla niezależności Sądu Konstytucyjnego

Premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili spotkał się 14 czerwca w Batumi z prezesem Sądu Konstytucyjnego Georgem Giorgim. Papu Aszwili.

Obecnych było także ośmiu innych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

„Chcę jeszcze raz podkreślić mój głęboki szacunek dla całego sądownictwa, zwłaszcza Trybunału Konstytucyjnego. Oczywiście nikt z naszego zespołu nie odważył się próbować wywierać politycznego wpływu na Trybunał Konstytucyjny i całe sądownictwo” – powiedział premier Iwaniszwili. .

“Cieszymy się, że Trybunał Konstytucyjny wyróżnia się na tle [innych sądów], zdołał zachować niezależność i nie wzbudzać nieufności społeczeństwa do sądownictwa jako całości. Jednej osobie powinniśmy podziękować] Giorgi Papuashvili. Słyszymy tylko o Konstytucja Pozytywna opinia sądu” – powiedział Iwaniszwili, dodając, że pensje sędziów Trybunału Konstytucyjnego powinny zostać podniesione.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego z zadowoleniem przyjął zapewnienie premiera, że ​​rząd będzie wspierał „nasze wzmocnienie instytucjonalne i niezależność”.

Sąd Konstytucyjny w portowym mieście Batumi nad Morzem Czarnym ponownie wybrał Giorgi Papuashvili na prezydenta we wrześniu 2011 r. na drugą pięcioletnią kadencję.